Dobre mięso do jedzenia

Czy warto jeść mięso? Znawcy i miłośnicy weganizmu, wegetarianizmu powiedzą, że nie warto. Należy uszanować ich zdanie, ponieważ każdy ma do niego prawo. Jednak nie każdy jest w stanie przeżyć bez mięsa. Jeżeli decydujemy się na spożywanie mięsnych potraw, to zadbajmy o ich odpowiednią jakość. W szczególności, że obecnie na rynku można bez problemu otrzymać wartościowe porcje mięsa, dzięki którym przyrządzimy wiele smakowitych dań.

Dobry stek nie jest zły

Jednym z najpopularniejszych miejsc jest antrykot (https://ranozebrano.pl/product-3487-antrykot-woowy-na-piecze-ok-1kg). To, że jest to mięso popularne nie oznacza, iż często ląduje na naszych talerzach. Średnia cena za kilogram wynosi ok. 70 złotych. W ten sposób nie każdy jest w stanie zapłacić za taką sztukę mięsa, która miałaby codziennie lądować na naszym talerzu. Jednak od czasu do czasu można pozwolić sobie na taki antrykot wołowy, dzięki czemu będziemy mogli przyrządzić dla siebie porządny stek. Jeżeli jesteśmy zafascynowani amerykańskimi serialami, to na pewno nie raz widzieliśmy jak bohaterowie przyrządzają sobie sławny już stek i zachwycają się jego smakiem oraz aromatem. To właśnie antrykot jest tą bazą, dzięki której można takie danie przyrządzić na różne sposoby w naszych domach. Skąd pochodzi antrykot? Jest to mięso z tuszy wołowej lub cielęcej, które znajduje się pomiędzy kręgosłupem a żebrami. Znaleźć można na nim marmurek, czyli drobniutkie przerosty tłuszczu. To właśnie dzięki nim nasze mięso jest bardzo delikatne i jeszcze lepsze w swoim smaku.

Przepis na dobry stek

Skoro już wiemy, że to antrykot jest odpowiedzialny za stek, musimy dowiedzieć się jak takie mięso można przyrządzić aby na wzór amerykańskich bohaterów zachwycać się jego smakiem. Czas na przepis. A więc mięso musi być wyciągnięte z lodówki na godzinę przed jego krótką obróbką termiczną. Dzięki temu sprawimy, że mięso będzie równomiernie usmażone z obu stron i zarówno na powierzchni, jak również w środku będzie gorące. Dużą część przerostów musimy odciąć ale uwaga – należy zachować ich mała ilość, ponieważ dzięki nim smak będzie wyraźniejszy. Potem bierzemy w ręce sól i pieprz i doprawiamy z obu stron. Na rozgrzanej mocno patelni kładziemy nasz plaster mięso. Czas smażenia na patelni uzależniamy od efektu jaki chcemy osiągnąć. Jedni wolą steki krwiste. Inni z kolei wolą steki średnio krwiste, średnio wysmażone lub też dobrze wysmażone. Po usmażeniu steki powinny przez kilka minut znaleźć się pod przykryciem na desce aby mogły w ten sposób odpocząć. Potem można przystąpić do podawania perfekcyjnie przyrządzonych steków, które mogą wystąpić w roli samodzielnego dania lub też z innymi warzywami.

Background obraz autorstwa freepik - www.freepik.com